Our current order processing time is: 2 business days
We sell B2B only. In most states, a signed sales tax exemption form is required to purchase. Our minimum order is $125.
If a picture is worth a 1000 words, then this is the most valuable section of our site! Get inspired by beautiful designs!
View our design videos for the latest tips and tricks for the industry.
Check out our blog for the latest articles on tips and tricks for the industry.
| 1-3 | 4+ |
| $29.99/ea.$29.99/ea. | $28.99/ea.$28.99/ea. Save 3.33 % |
Heavy unpeeled willow basket set of 3 with high handle is attractive and rugged looking good for a large gift basket or can be used for a porch basket or "Living Basket", fresh or silk is fine.
| SKU | 110901UP |
|---|---|
| Color | Rustic |
| Case | 4 |
| Item Type | Basket Set |
| Product Length | 13.25-17.25" |
| Product Height | 14-18" |
| Product Width | 10.5-14.5" |
| Product Depth | 6.75-7.25" |
| Liner | Unlined |
| Primary Material | Unpeeled Willow |
| Case Length | 26.00" |
| Case Width | 15.00" |
| Case Depth | 26.00" |
| Case Weight | 15.00 |
| Case Cubic FT | 5.87 |
| Min Units | 1 |
| Often Used For | Gift Baskets |
| Other Info For Web | Large holds four 6" pots, medium holds three 6" pots, small holds two 6" pots |
| Suggested Shrink Wrap Cap | SC-32X32C |
| Suggested Shrink Wrap Sleeve | SCS-34X42C |
Consider sizing carefully. Listed dimensions are outside to outside, inside dimensions are less. Since baskets are handmade of natural products, sizes and colors can vary. Allow for tapering.