Our current order processing time is: 3 business days
We sell B2B only. In most states, a signed sales tax exemption form is required to purchase. Our minimum order is $125.
If a picture is worth a 1000 words, then this is the most valuable section of our site! Get inspired by beautiful designs!
View our design videos for the latest tips and tricks for the industry.
Check out our blog for the latest articles on tips and tricks for the industry.
| 1-23 | 24+ |
| $9.50/ea.$9.50/ea. | $8.99/ea.$8.99/ea. Save 5.37 % |
This basket is custom designed, holds three standard 750ml bottles of wine just a little extra room for shred or a few extra little items. Of course it works great with any tray shaped basket. Rich brown stain raises the value of this basket. Freight Friendly!
| SKU | 3209ST |
|---|---|
| Color | Brown Stained |
| Case | 24 |
| Item Type | Single Basket |
| Product Length | 15.25" |
| Product Width | 12" |
| Product Depth | 3" |
| Liner | Unlined |
| Primary Material | Split Willow |
| Case Length | 32.00" |
| Case Width | 13.00" |
| Case Depth | 17.00" |
| Case Weight | 10.00 |
| Case Cubic FT | 4.10 |
| Min Units | 1 |
| Often Used For | Gift Baskets |
| Other Info For Web | Perfect For 3 Bottles Of Wine |
| Suggested Shrink Wrap Cap | SC-28X20C |
| Suggested Shrink Wrap Sleeve | SCS-28X36C |
Consider sizing carefully. Listed dimensions are outside to outside, inside dimensions are less. Since baskets are handmade of natural products, sizes and colors can vary. Allow for tapering.