Our current order processing time is: 2 business days
We sell B2B only. In most states, a signed sales tax exemption form is required to purchase. Our minimum order is $125.
If a picture is worth a 1000 words, then this is the most valuable section of our site! Get inspired by beautiful designs!
View our design videos for the latest tips and tricks for the industry.
Check out our blog for the latest articles on tips and tricks for the industry.
| 2-11 (Boxes of 2) | 12+ (Case of 12) |
| $7.25/ea. ($14.50/box)$7.25/ea. | $5.99/ea. ($71.88/case)$5.99/ea. Save 17.38 % |
Giving the impression of reclaimed, weathered aluminum, these crimped metal cylinders are available in four sizes and shapes. Perfect to keep on hand for a more rustic basic.
| SKU | 74255-00 |
|---|---|
| Color | Gray |
| Box | 1 |
| Case | 12 |
| Item Type | Container |
| Product Length | 7.5" |
| Product Height | 4" |
| Product Width | 7.5" |
| Weight | 0.6 lbs. |
| Liner | Unlined |
| Primary Material | Metal |
| Case Length | 18.00" |
| Case Width | 18.00" |
| Case Depth | 17.00" |
| Case Weight | 16.00 |
| Case Cubic FT | 3.18 |
| Min Units | 2 |
| Often Used For | Succulent |
| Other Info For Web | Liquid Volume: 80 oz. max |