Our current order processing time is: 1 business day
We sell B2B only. In most states, a signed sales tax exemption form is required to purchase. Our minimum order is $125.
Note: As of Wednesday 5/13/26 we are experiencing a checkout issue with American Express cards. We are attempting to fix this issue, but in the meantime, please use a different kind of credit card, or call our office to place your order. 440-234-5400.
If a picture is worth a 1000 words, then this is the most valuable section of our site! Get inspired by beautiful designs!
View our design videos for the latest tips and tricks for the industry.
Check out our blog for the latest articles on tips and tricks for the industry.
| 1-7 | 8+ |
| $17.25/ea.$17.25/ea. | $16.50/ea.$16.50/ea. Save 4.35 % |
A very large basket for more discriminating gift baskets. Attractive brown stain accented by natural rope makes for a handsome basket! Freight Friendly!
| SKU | 2124B |
|---|---|
| Color | Brown Stained |
| Case | 8 |
| Item Type | Single Basket |
| Product Length | 24" |
| Product Width | 16" |
| Product Depth | 5.5" |
| Liner | Unlined |
| Primary Material | Split Willow/Rope |
| Case Length | 26.00" |
| Case Width | 20.00" |
| Case Depth | 20.00" |
| Case Weight | 12.00 |
| Case Cubic FT | 6.02 |
| Min Units | 1 |
| Often Used For | Fruit/Gift Baskets |
| Suggested Shrink Wrap Cap | SC-40X40C |
| Suggested Shrink Wrap Sleeve | SCS-34X42C |
Consider sizing carefully. Listed dimensions are outside to outside, inside dimensions are less. Since baskets are handmade of natural products, sizes and colors can vary. Allow for tapering.