Our current order processing time is: 2 business days
We sell B2B only. In most states, a signed sales tax exemption form is required to purchase. Our minimum order is $125.
If a picture is worth a 1000 words, then this is the most valuable section of our site! Get inspired by beautiful designs!
View our design videos for the latest tips and tricks for the industry.
Check out our blog for the latest articles on tips and tricks for the industry.
Drop a 6" potted plant in this gold metal container for an instant upgrade. More solid and sophisticated than a pot-cover, but equally easy, elevate your plant designs immediately.
| SKU | 18941-40 |
|---|---|
| Color | Gold |
| Box | 2 |
| Case | 12 |
| Item Type | Container |
| Product Length | 7.5" |
| Product Height | 6" |
| Product Width | 7.5" |
| Weight | 1.0 lb. |
| Liner | Unlined |
| Primary Material | Metal |
| Case Length | 17.00" |
| Case Width | 27.00" |
| Case Depth | 9.00" |
| Case Weight | 17.00 |
| Case Cubic FT | 2.39 |
| Fits Pot Size | 6" |
| Min Units | 2 |
| Often Used For | Everyday |
| Other Info For Web | Base Diameter: 6" |