Our current order processing time is: 2 business days
We sell B2B only. In most states, a signed sales tax exemption form is required to purchase. Our minimum order is $125.
If a picture is worth a 1000 words, then this is the most valuable section of our site! Get inspired by beautiful designs!
View our design videos for the latest tips and tricks for the industry.
Check out our blog for the latest articles on tips and tricks for the industry.
Elevate your designs - literally and figuratively - with this footed clear glass cylinder. The molded glass construction provides a stable base with an elegant look. Available in two familiar cylindrical sizes, ideal for grouping.
| SKU | 48787-00 |
|---|---|
| Color | Clear |
| Box | 1 |
| Case | 12 |
| Item Type | Container |
| Product Length | 5.25" |
| Product Height | 6.75" |
| Product Width | 5.25" |
| Weight | 2 lbs. |
| Liner | Unlined |
| Primary Material | Glass |
| Case Length | 18.00" |
| Case Width | 12.00" |
| Case Depth | 15.00" |
| Case Weight | 21.00 |
| Case Cubic FT | 1.88 |
| Min Units | 1 |
| Often Used For | Everyday |
| Other Info For Web | Liquid Volume: 56 oz. max |