Our current order processing time is: 2 business days
We sell B2B only. In most states, a signed sales tax exemption form is required to purchase. Our minimum order is $125.
If a picture is worth a 1000 words, then this is the most valuable section of our site! Get inspired by beautiful designs!
View our design videos for the latest tips and tricks for the industry.
Check out our blog for the latest articles on tips and tricks for the industry.
| 1-11 | 12+ |
| $10.50/ea.$10.50/ea. | $8.69/ea.$8.69/ea. Save 17.24 % |
Elevate your offering with this Japandi style container. Familiar design proportions of the compote mean floral mechanics, like flower frogs, can be used with silk flowers and greenery delivering an updated look. The sleek, matte black ceramic compote has a rounded foot to soften the strong color. Available in two sizes.
| SKU | 97316-55 |
|---|---|
| Color | Black |
| Case | 12 |
| Item Type | Container |
| Product Length | 7.75" |
| Product Height | 3.75" |
| Product Width | 7.75" |
| Weight | 2.0 lbs. |
| Liner | Unlined |
| Primary Material | Ceramic |
| Case Length | 18.00" |
| Case Width | 17.00" |
| Case Depth | 15.00" |
| Case Weight | 25.00 |
| Case Cubic FT | 2.66 |
| Min Units | 1 |
| Often Used For | Everyday |
| Other Info For Web | Liquid Volume: 41 oz. max, Opening Size: 7", Base Diameter: 4.25" |