Our current order processing time is: 2 business days
We sell B2B only. In most states, a signed sales tax exemption form is required to purchase. Our minimum order is $125.
If a picture is worth a 1000 words, then this is the most valuable section of our site! Get inspired by beautiful designs!
View our design videos for the latest tips and tricks for the industry.
Check out our blog for the latest articles on tips and tricks for the industry.
Consider sizing carefully. Listed dimensions are outside to outside, inside dimensions are less. Since baskets are handmade of natural products, sizes and colors can vary. Allow for tapering.
| 1-7 | 8+ |
| $14.50/ea.$14.50/ea. | $13.99/ea.$13.99/ea. Save 3.52 % |
Two oval baskets in a warm brown stain have a rope detail on the top and bottom. Woven in, this delicate light brown band sets these baskets apart. Nesting in two sizes, each comes with a hard plastic liner making them more water resistant. Showcase plants, flowers, and other gift items with its twisted, split willow handle.
| SKU | 3517ST |
|---|---|
| Color | Brown Stained |
| Case | 8 |
| Item Type | Basket Set |
| Product Length | 12.5-15" |
| Product Height | 12.5-14" |
| Product Width | 10.5-12.25" |
| Product Depth | 4-5" |
| Liner | Lined |
| Primary Material | Split Willow/Rope |
| Case Length | 29.00" |
| Case Width | 16.00" |
| Case Depth | 24.00" |
| Case Weight | 11.00 |
| Case Cubic FT | 6.44 |
| Min Units | 1 |
| Often Used For | Flower Baskets |
| Other Info For Web | Large: 15"x12.25"x5" Small: 12.5"x'10.5"x4" |
| Suggested Shrink Wrap Cap | SC-22X22C |
| Suggested Shrink Wrap Sleeve | SCS-22X30C |
Consider sizing carefully. Listed dimensions are outside to outside, inside dimensions are less. Since baskets are handmade of natural products, sizes and colors can vary. Allow for tapering.