Our current order processing time is: 3 business days
We sell B2B only. In most states, a signed sales tax exemption form is required to purchase. Our minimum order is $125.
If a picture is worth a 1000 words, then this is the most valuable section of our site! Get inspired by beautiful designs!
View our design videos for the latest tips and tricks for the industry.
Check out our blog for the latest articles on tips and tricks for the industry.
| 1-23 | 24+ |
| $6.99/ea.$6.99/ea. | $6.59/ea.$6.59/ea. Save 5.72 % |
This light and thin basket is a great value. Plus, the beveled design of this market tray-shaped basket allows gift items to be fanned out for attractive display. (Beveling also allows them to be stacked for efficient shipping to you and storage on your shelves!) Available in three shapes.
| SKU | 2209N |
|---|---|
| Color | Natural |
| Case | 24 |
| Item Type | Single Basket |
| Product Length | 14.25" |
| Product Width | 11" |
| Product Depth | 3.25" |
| Liner | Unlined |
| Primary Material | Split Willow |
| Case Length | 34.00" |
| Case Width | 16.00" |
| Case Depth | 13.00" |
| Case Weight | 11.00 |
| Case Cubic FT | 4.09 |
| Min Units | 1 |
| Often Used For | Gift Baskets |
| Suggested Shrink Wrap Cap | SC-28X20C |
| Suggested Shrink Wrap Sleeve | SCS-28X36C |