Our current order processing time is: 1 business day
We sell B2B only. In most states, a signed sales tax exemption form is required to purchase. Our minimum order is $125.
If a picture is worth a 1000 words, then this is the most valuable section of our site! Get inspired by beautiful designs!
View our design videos for the latest tips and tricks for the industry.
Check out our blog for the latest articles on tips and tricks for the industry.
| 1-23 | 24+ |
| $11.69/ea.$11.69/ea. | $9.69/ea.$9.69/ea. Save 17.11 % |
The slight taper of this rectangular box gives the perfect flare for floral designs and a long 18" window box length. The textured birch bark veneer gives finished designs a truly natural look. Solid tin underneath provides a stable base for floral foam designs or it's the perfect height to drop-in a few 3-4" plants.
| SKU | 61892-00 |
|---|---|
| Color | Natural |
| Case | 24 |
| Item Type | Container |
| Product Length | 18" |
| Product Height | 4" |
| Product Width | 4" |
| Weight | 0.8 lbs. |
| Liner | Unlined |
| Primary Material | Wood/Metal |
| Case Length | 20.00" |
| Case Width | 19.00" |
| Case Depth | 19.00" |
| Case Weight | 28.00 |
| Case Cubic FT | 4.18 |
| Min Units | 1 |
| Often Used For | Winter Floral |
| Other Info For Web | Liquid Volume: 144 oz. max |