Our current order processing time is: 2 business days
We sell B2B only. In most states, a signed sales tax exemption form is required to purchase. Our minimum order is $125.
If a picture is worth a 1000 words, then this is the most valuable section of our site! Get inspired by beautiful designs!
View our design videos for the latest tips and tricks for the industry.
Check out our blog for the latest articles on tips and tricks for the industry.
| 1-11 | 12+ |
| $10.99/ea.$10.99/ea. | $10.50/ea.$10.50/ea. Save 4.46 % |
Struggle no more to find a basket with dimensions that properly hold common pot sizes. Made to hold three 4" pots, drop potted plants directly in this basket with a hard liner. The result is a highly profitable customer favorite for various occasions.
| SKU | 110803ST |
|---|---|
| Color | Brown Stained |
| Case | 12 |
| Item Type | Single Basket |
| Product Length | 12" |
| Product Height | 4.5" |
| Product Width | 12" |
| Liner | Lined |
| Primary Material | Split Willow/Rope |
| Case Length | 31.00" |
| Case Width | 13.00" |
| Case Depth | 13.00" |
| Case Weight | 8.00 |
| Case Cubic FT | 3.03 |
| Min Units | 1 |
| Often Used For | Flower/Gift Baskets |
| Suggested Shrink Wrap Cap | SC-22X22C |
| Suggested Shrink Wrap Sleeve | SCS-22X30C |