Our current order processing time is: 3 business days
We sell B2B only. In most states, a signed sales tax exemption form is required to purchase. Our minimum order is $125.
If a picture is worth a 1000 words, then this is the most valuable section of our site! Get inspired by beautiful designs!
View our design videos for the latest tips and tricks for the industry.
Check out our blog for the latest articles on tips and tricks for the industry.
Functional vessels for plants but also stunning decorative accents for any home, the Tedros collection is unique with its rich, deep shades of brown. Natural clay marbling creates a beautiful variation in tone, adding movement. Low-footed, marbled clay stoneware is available in three sizes.
| SKU | 91776-25 |
|---|---|
| Color | Brown Marble |
| Box | 2 |
| Case | 12 |
| Item Type | Container |
| Product Length | 5.25" |
| Product Height | 5.5" |
| Product Width | 5.25" |
| Weight | 2.0 lbs. |
| Liner | Unlined |
| Primary Material | Ceramic |
| Case Length | 18.00" |
| Case Width | 13.00" |
| Case Depth | 12.00" |
| Case Weight | 30.00 |
| Case Cubic FT | 1.63 |
| Fits Pot Size | 4.5" |
| Min Units | 2 |
| Often Used For | Everyday |
| Other Info For Web | Liquid Volume: 44 oz. max; Opening Size: 4.75" |