Our current order processing time is: 2 business days
We sell B2B only. In most states, a signed sales tax exemption form is required to purchase. Our minimum order is $125.
If a picture is worth a 1000 words, then this is the most valuable section of our site! Get inspired by beautiful designs!
View our design videos for the latest tips and tricks for the industry.
Check out our blog for the latest articles on tips and tricks for the industry.
Elevate your plant designs with an interesting mix of texture. Pink terracotta is molded with checker-like spikes and then glazed for a shiny appearance. The result is the natural pottery color that everyone wants to pick up and take home! Watertight. Available in 2 sizes and colors.
| SKU | 91615-00 |
|---|---|
| Color | Terracotta |
| Box | 4 |
| Case | 64 |
| Item Type | Container |
| Product Length | 3.75" |
| Product Height | 3" |
| Product Width | 3.75" |
| Weight | 0.4 lbs. |
| Liner | Unlined |
| Primary Material | Ceramic |
| Case Length | 17.50" |
| Case Width | 17.00" |
| Case Depth | 16.75" |
| Case Weight | 39.00 |
| Case Cubic FT | 2.88 |
| Fits Pot Size | 3" |
| Min Units | 4 |
| Often Used For | Everyday |
| Other Info For Web | Liquid Volume: 10 oz. max |