Our current order processing time is: 2 business days
We sell B2B only. In most states, a signed sales tax exemption form is required to purchase. Our minimum order is $125.
If a picture is worth a 1000 words, then this is the most valuable section of our site! Get inspired by beautiful designs!
View our design videos for the latest tips and tricks for the industry.
Check out our blog for the latest articles on tips and tricks for the industry.
One-inch strips of wood are woven to create a basket with a circular shape 11" in diameter. Whitewash color gives a brighter look. Drop handles are there when you need them and tuck away for storage and shipping.
| SKU | 4610WW-UNL |
|---|---|
| Color | Whitewash |
| Item Type | Single Basket |
| Product Length | 10.5" |
| Product Height | 10" |
| Product Width | 10.5" |
| Product Depth | 4.25" |
| Liner | Unlined |
| Primary Material | Woodchip |
| Min Units | 1 |
| Often Used For | Gift/Flower Baskets |
| Other Info For Web | Liner NOT INCLUDED |
| Suggested Shrink Wrap Cap | SC-22X15C |
| Suggested Shrink Wrap Sleeve | SCS-24X36C |