Our current order processing time is: 2 business days
We sell B2B only. In most states, a signed sales tax exemption form is required to purchase. Our minimum order is $125.
If a picture is worth a 1000 words, then this is the most valuable section of our site! Get inspired by beautiful designs!
View our design videos for the latest tips and tricks for the industry.
Check out our blog for the latest articles on tips and tricks for the industry.
| 3-11 (Boxes of 3) | 12+ (Case of 12) |
| $5.75/ea. ($17.25/box)$5.75/ea. | $5.50/ea. ($66.00/case)$5.50/ea. Save 4.35 % |
2" wide whitewashed wood strips radiate in spokes and are banded at the base and opening of this basket with solid metal staples. Sturdy, hinged handles make it convenient to stack, store and deliver these baskets. The assortment includes round, rectangular, and oval shapes. Each comes with a plastic liner for worry-free flower and plant designs.
| SKU | 4825WW |
|---|---|
| Color | Whitewash |
| Case | 12 |
| Item Type | Single Basket |
| Product Length | 6.75-8" |
| Product Height | 9.5-10" |
| Product Width | 5.75-7" |
| Product Depth | 5" |
| Liner | Lined |
| Primary Material | Woodchip |
| Case Length | 34.00" |
| Case Width | 9.00" |
| Case Depth | 9.00" |
| Case Weight | 6.00 |
| Case Cubic FT | 1.59 |
| Min Units | 3 |
| Often Used For | Flowers |
| Other Info For Web | Priced individually. Must buy 3 assorted shapes (oval, round, rectangle). |
| Suggested Shrink Wrap Cap | SC-14X12C |
| Suggested Shrink Wrap Sleeve | SCS-16X28C |